Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Nāc gavilēt! Nāc gavilēt!
Nāc gavilēt!
LVEN
SvētkiAktuāliDalībniekiRīkotājiBildesAtbalstītāji
Piektdiena, 22.janvāris
Gaviļnieki: Austris

Vai Tu jau sazinājies ar saviem jaunajiem draugiem?
Jā, jau aizsūtīju e-pastu/vēstuli (57%)
Jā, sazvanījāmies (21%)
Jā, nosūtīju kopīgās svētku bildes (22%)
Gaidām nākamos!
3396594
Karstākās ziņas Suvenīri Medijiem Biežāk uzdotie jautājumi

 

Svētkos piedalīsies arī ārvalstu kolektīvi

Anita Kalmane

Dienas rit uz priekšu vēja spārniem, un līdz IX Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkiem ir atlicis tikai nedaudz mazāk nekā mēnesis. Gatavošanās tiem joprojām rit pilnā sparā ne tikai Latvijas novados, bet arī ārpus mūsu zemes robežām, jo svētku laikā Rīgu apmeklēs arī vairāki vieskolektīvi.

Lai gan precīzi vēl nav zināms, cik daudz vieskolektīvu Rīgas ielās būs redzami un dzirdami, Dziesmu un deju svētku viesu koordinatore Ināra Roziņa atklāj, ka gaidāmi apmēram 40 vieskolektīvi ar vairāk nekā tūkstoš dalībniekiem. Ārvalstu kolektīvu interese par mūsu svētkiem ir pat ļoti liela, dažādi vieskolektīvi Dziesmu un deju svētku norisē ir piedalījušies un braukuši arī iepriekšējos gados. "Kolektīvi, kas izteikuši vēlmi apciemot šos svētkus ir diezgan lieli, tāpēc diemžēl mēs nevaram piedāvāt svētkos piedalīties visiem ārvalstu kolektīviem, kuri to vēlas," ar nožēlu atzīst I. Roziņa. Interesi par svētkiem izrādījuši kolektīvi no Zviedrijas, Somijas, Vācijas, Ungārijas, Slovēnijas un citām valstīm.

Lielāko daļu no šiem kolektīviem uz svētkiem ir uzaicinājuši vairāki latviešu skolēnu kori vai deju kopas, ar kurām gadu gaitā izveidojusies sadarbība un laba draudzība, tāpēc viņiem svētkus būs iespējams tikai vērot, bet ne uzstāties. Tā, piemēram, Rīgas Skolēnu pils kā viesus uzņem kori no Rostokas, jauniešu kori no Ukrainas un deju kolektīvu no Baltkrievijas, bet pie Rīgas 1. mūzikas skolas ciemos brauks zviedri no Norčepingas simfoniskā orķestra. Latvijā viesosies arī Tallinas jauniešu nacionālā deju (vingrošanas) grupa no Igaunijas, kurus uz svētkiem Latvijā uzaicinājis Bērnu un jauniešu centrs "Altona". Urve Keskküla, deju grupas vadītāja, skaidro, ka šogad viņas vadītā deju grupa svin savu 20 jubileju. Grupā ir 52 meitenes un jaunietes no sešu līdz 27 gadu vecuma, bet diemžēl Latvijā viesosies tikai deviņas no viņām. Lai gan deju grupa ir tikai svētku viesi, to būs iespējams redzēt ikvienam svētku skatītājam, jo Tallinas jauniešu nacionālā deju (vingrošanas) grupa otrajā jūlijā piedalīsies ielu koncertā, dienas vidū nodejojot trīs dejas Rātslaukumā. Tallinas jaunietes ir piedalījušās arī vairākos Igaunijas deju festivālos, tāpēc viņām būs interesanti salīdzināt pieredzi un deju pasākumus abās kaimiņu valstīs, pie tam pagājušajā Igaunijas deju festivālā piedalījās arī dejotāju grupa no Latvijas. To atceroties, U. Keskküla atzīst - viņu uzstāšanās bija pārsteidzoši brīnišķīga. "Vairāki mūsu jauniešu kolektīvi dažādu svētku laikā ir viesojušies Latvijā, un šogad arī mums piedāvāja apmeklēt Dziesmu un deju svētkus. Tas bija lielisks piedāvājums, un mēs to ar prieku pieņēmām," stāsta U. Keskküla. Tā būs deju grupas pirmā vizīte Latvijā, taču jau tagad viss kolektīvs tic, ka tas būs lieliski un viņām būs iespējams iepazīt daudz jaunas un interesantas vietas. Tallinas deju grupa jau ir iepazinusies ar svētku programmu un plāno noskatīties svētku atklāšanu, Tautas mūzikas kolektīvu koncertu un, protams, deju lielkoncertu "Ritums".

Ciemos brauks arī viesi no tālākām valstīm, piemēram, Skotijas apgabala Lielbritānijā, kuriem izveidojusies laba sadarbība ar Jelgavu - jau augustā atbildes vizītē uz Skotiju dosies jelgavnieki. Nairnas Mūzikas un mākslas akadēmijas atbildīgā persona Fiona Sellar no Skotijas skaidro, ka uz Latviju dosies bērnu kolektīvs "The Monster Ceilidh". Kolektīva nosaukumu nav iespējams precīzi iztulkot latviski, bet tas radies, savienojot kopā divus vārdus, no kuriem viens norāda uz Skotijas leģendāro Lohnesa briesmoni Nesiju, bet otrs ir skotu vārds, kurš apzīmē cilvēku muzikālu kopā sanākšanu, lai tradicionālās mūzikas, dziesmu un deju pavadījumā izklaidētos. "Tas ir kā saviesīgs vakars, balle, kurā lielākoties neiztikt bez viskija dzeršanas, lai gan bērni, kuri viesosies Jelgavā, nedzers viskiju!" atzīst F. Sellar. Nav brīnums, ka kolektīva nosaukums ir tieši tāds un ne citādāks, jo mazā pilsētiņa Nairna atrodas netālu no Invernesas pilsētas, kur atrodas Lohnesa ezers. Skotiete, kura ir tieši atbildīga par bērnu kolektīvu, stāsta, ka grupā spēlē 27 zēni un meitenes no 12 līdz 18 gadu vecumam. "The Monster Ceilidh" mūzika nepavisam nav skotu tradicionālā mūzika ar dūdām un citiem tautas mūzikas instrumentiem, bet uzsvars tiek likts uz mūzikas daudzveidību, ieskaitot Latīņamerikas mūziku un salsu. Tomēr netiek aizmirstas arī dūdas, kuras tiek spēlētas kopā ar bungām sambas stilā, galu galā dzirdot Skotijas un Brazīlijas mūzikas sajaukumu. Vēl jaunieši prot spēlēt arī tradicionālo skotu un pat Skotijas ziemeļrietumu daļas mūziku, lai iemācītu dejot ikvienam, kurš to vēlas. Tas viss tiek mēģināts pat skolas starpbrīžos un pusdienlaikā starp stundām, atzīst F. Sellar. "Mums visiem šī būs pirmā viesošanās reize Latvijā. Pagājušajā februārī es biju Tallinā un kopā ar draugu uzstājos ar skotu mūziku. Man ļoti patika Igaunija, tāpēc es patiešām ar nepacietību gaidu ceļojumu uz Latviju," viņa piebilst. Skotijas bērniem tā būs jauna pieredze, piedzīvojumi un iespēja iepazīties ar latviešiem, tāpat viņi arī cer iemācīties kaut nedaudz par mūsu kultūru un varbūt pat iegūtās zināšanas par Latvijas tradicionālo mūziku un dejām izmantot Skotijā.

Vēl daļu ārvalstu viesu ir uzaicinājis pats Valsts jaunatnes iniciatīvas centrs, savukārt citi kolektīvi brauc, lai uzstātos svētku pasākumos vai būtu kāda koncerta žūrijas locekļi. Plānots, ka Rīgā ieradīsies arī apmēram 70 UNESCO starptautiskā foruma dalībnieki no dažādām valstīm. I. Roziņa skaidro, ka pilnīgi noteikti Rīgā būs iespējams dzirdēt Starptautiskā jauniešu pūtēju orķestru festivāla dalībniekus, kuri 28. jūnijā uzstāsies speciālā Pūtēju orķestru finālskatē Lielajā ģildē. Egils Šķetris, projekta vadītājs, piebilst, ka gaidāmi vairāki ārvalstu pūtēju orķestri: Dienvidjeri apgabala jauniešu pūtēju orķestris no Igaunijas, Viļņas reģiona apvienotais jauniešu pūtēju orķestris "Vilnius" no Lietuvas, NordTroms pūtēju orķestris no Norvēģijas, Raumas pilsētas jauniešu pūtēju orķestris, Toholampi pūtēju orķestris un Lieksas pilsētas pūtēju orķestris no Somijas, kā arī Rihnovas jauniešu pūtēju orķestris un Ilavas pilsētas bērnu un jauniešu pūtēju orķestris no Polijas.

Kamēr ārzemju vieskolektīvi gatavojas braucienam uz Latviju, arī šeit vēl viss notiek un dzīvē kūsā. Jau minējām, ka 22. maijā noslēdzās Dziesmu un deju svētku kora konkursa II kārta. Organizatori atklāj, ka konkursā žūrijas komisija tās priekšsēdētāja Jāņa Erenštreita vadībā izvērtēja kopumā 468 korus. Diemžēl neviens no kolektīviem nav ieguvis augstāko 50 punktu atzīmi, bet labākais rezultāts ar 48.5 punktiem ir Rīgas mūzikas internātvidusskolas jauktajam korim "Vaideloti" un Jelgavas Valsts ģimnāzijas jauktajam korim "Skali". Koru skatēs viskuplākais kolektīvu skaits novados bijis Vidzemē, kur svētku repertuāru sagatavojuši 133 kori. Nākamā ierindojas Kurzeme - ar 112, tad Latgale - ar 68, bet Zemgale - ar 34 koru kolektīviem. Rīgas rajonā pieteica 27 dziedoši kolektīvi, bet galvaspilsētā četrās dienās pagājušajā nedēļā sevi parādīja pat 99 kori! Koru finālkonkursā 29. jūnijā par laureātu tituliem cīnīsies 87 labākie kori.

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts jaunatnes iniciatīvu centru obligāta
Copyright © Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki / Izstrādāts LATNET 2005-02-28
Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Strūgu iela 4, Rīga, LV – 1003
Tālrunis 7228987, fakss 7226535