Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Nāc gavilēt! Nāc gavilēt!
Nāc gavilēt!
LVEN
SvētkiAktuāliDalībniekiRīkotājiBildesAtbalstītāji
Trešdiena, 05.augusts
Gaviļnieki: Osvalds Arvils

Vai Tu jau sazinājies ar saviem jaunajiem draugiem?
Jā, jau aizsūtīju e-pastu/vēstuli (57%)
Jā, sazvanījāmies (21%)
Jā, nosūtīju kopīgās svētku bildes (22%)
Gaidām nākamos!
3299178
Karstākās ziņas Suvenīri Medijiem Biežāk uzdotie jautājumi

 

Tautas dejas un tautiskās dejas - kā neapjukt?

Malā stāvētājam varētu šķist, ka nav jau atšķirības, kā mēs dejotājus saucam. Tomēr - ja gribam sasaukt tautas deju dejotājus, tad jāsauc deju lielkoncerta "Ritums" virzienā, bet ja sauksim tautiskos dejotājus, tad atskries folkloristi no folkloras pasākuma "Pēterdiena Brīvdabas muzejā".

Folkloras svētku "Pēterdiena Brīvdabas muzejā" mākslinieciskais vadītājs Ernests Spīčs: "Bieži vien tiek jauktas tautas dejas un tautiskās jeb tradicionālās, jeb folkloras dejas. Tautas dejas drīzāk jāsauc par skatuves dejam, jo to galvenā būtība ir priekšnesums, tāpēc nozīmīga ir dejas stilistika, tērpi un rakstu simetrija. Tradicionālās kultūras vērtības savukārt nes folkloras jeb tautiskās dejas, kuras nākušas no sadzīves dancošanas un seno latviešu ikdienas rituāliem." Folkloras dančos var iesaistīties ikviens - dancotāji var paķert kādu no skatītājiem un ievilkt dejā, nebēdājot par to, ka tiks izjaukts dejas solis.

Tradicionālās kultūras cienītāji mēdz pārmest tautas deju kolektīviem, ka tie izmantoto stilizētus tautas tērpus, mūziku un deju soļus, bet tautas jeb skatuves deja arī nepretendē uz autentisku tradīciju saglabāšanu. Zanda Mūrniece, deju lielkoncerta "Ritums" projekta vadītāja: "Nevar noliegt, ka tautas dejas no iepriekšējiem gadsimtiem ir paņēmušas visas spilgtākas tradīcijas, kas bijušas Latvijas kultūrā - arī deju lielkoncerta "Ritums" mūzikā un dejā parādīsies gan vācu šlāgeris, gan R.Paula un citu komponistu mūzika, gan tautas dziesmu apdares, gan folkloras kopu izpildīta tradicionālā mūzika. Ja tradicionālo folkloras deju burvība atklājas, iesaistoties, vai netālu esot un dejotāju sejās ieskatoties, tad plašāku publiku stadionā spēj aizraut tieši profesionāla horeogrāfija un precīzi laukuma zīmējumi. Tāpēc ir lieliski, ka Latvijas kultūrā blakus sadzīvo abi šie virzieni."

IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku programma ļauj izbaudīt gan tradicionālus dančus folkloras svētkos "Pēterdiena Brīvdabas muzejā" , gan skatuves deju krāšņos laukuma rakstus deju lielkoncertā "Ritums" , gan teatrālu deju spēli uzvedumā "Spēlēju, dancoju", gan arī hip-hop un citus mūsdienu deju stilus Mūsdienu deju koncertā.

IX Latvijas skolu jaunatnes
dziesmu un deju svētku
preses dienests

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts jaunatnes iniciatīvu centru obligāta
Copyright © Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki / Izstrādāts LATNET 2005-02-28
Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Strūgu iela 4, Rīga, LV – 1003
Tālrunis 7228987, fakss 7226535