Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Nāc gavilēt! Nāc gavilēt!
Nāc gavilēt!
LVEN
SvētkiAktuāliDalībniekiRīkotājiBildesAtbalstītāji
Trešdiena, 05.augusts
Gaviļnieki: Osvalds Arvils

Vai Tu jau sazinājies ar saviem jaunajiem draugiem?
Jā, jau aizsūtīju e-pastu/vēstuli (57%)
Jā, sazvanījāmies (21%)
Jā, nosūtīju kopīgās svētku bildes (22%)
Gaidām nākamos!
3299211
Karstākās ziņas Suvenīri Medijiem Biežāk uzdotie jautājumi

 

Popmūzika Dziesmu svētkos

No uzdotajiem jautājumiem svētku veidotājiem var secināt, ka iespējams daudzi no IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koncertiem gaida kaut ko līdzīgu XXIII Vispārējo latviešu dziesmu svētku Jauniešu koru koncertam - populāras, bieži vien vienbalsīgi dziedātas melodijas ar instrumentālo pavadījumu un solistiem. Bet IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Noslēguma koncerta programma iekļauj gan darbus, kuri ir līdzi dungojami kā labākie popmūzikas hīti, gan tradicionālu kormūziku.

Ar ko Vispārējo dziesmu svētku Jauniešu koru koncerta programma atšķiras no tradicionālas dziesmu svētku programmas?

Jauniešu koru koncerta programma - populāras melodijas, pārsvarā vienbalsīgas, ar pavadījumu, līdz ar to nav jāiegulda liels darbs dziesmu apgūšanā, kopmēģinājumu procesā. Tajā pašā laikā mūzika patīk gan dziedātājiem, gan klausītājiem, turklāt publika var dziedāt līdzi.

Tradicionāla kormūzika - daudzbalsīgas dziesmas, bieži vien bez pavadījuma (a capella), kas dziedātājiem prasa ilgu sagatavošanās procesu, kura laikā tiek attīstīta bērnu muzikalitāte, harmoniskā dzirde. Tajā pašā laikā a capella kormūzika prasa zinošu klausītāju, kurš spēj novērtēt, piemēram, trīsbalsīgi dziedātu dziesmu, kurā ielikts muzikāls pārdzīvojums, bet nav popmūzikai raksturīgu ritmu. Toties dziedot un klausoties šādu mūziku iespējams izjust lielāku savu ieguldījumu mūzikas brīnumā.

Arvīds Platpers, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors, svētku virsdiriģents par to, kāpēc ir būtiski, lai svētkos izskanētu arī tradicionāla kormūzika - daudzbalsīga, bez pavadījuma dziedāta:

"Vienmēr paliks jautājums, ko mēs gribam atstāt nākotnei - vai mēs gribam atstāt tradīcijas, kas prasa ārkārtīgi rūpīgu, mežonīgi grūtu darbu, kas jāsāk ar pirmo klasi, lai varētu iemācīt un attīstīt harmonisko dzirdi masveidīgi, vai mēs atsakāmies no šī mērķa, atsakāmies no tradīcijas, kas ļauj mums teikt - jā, mēs esam latvieši, jo mēs mākam dziedāt. Tāpēc, nākotnē raugoties, mums svētki ir jāveido tā, lai mēs varam teikt, ka tie ir dziesmu svētki, nevis festivāls vai projekts. Tāpēc ir vajadzīgas šīs tradīcijas, kas sākas jau skolā pirmajās klasēs, citādi mēs varam šos svētkus pazaudēt, vismaz tādus, kādi tie bija vēsturiski. Jo mūsu dziesmu svētkiem tomēr ir tāda neizpētīta enerģētiskā aura, kas ir jūtama pat tādos svētkos, kurus paši kritizējam kā neizdevušos.''

IX Latvijas skolu jaunatnes
dziesmu un deju svētku
preses dienests

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts jaunatnes iniciatīvu centru obligāta
Copyright © Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki / Izstrādāts LATNET 2005-02-28
Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Strūgu iela 4, Rīga, LV – 1003
Tālrunis 7228987, fakss 7226535