Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Nāc gavilēt! Nāc gavilēt!
Nāc gavilēt!
LVEN
SvētkiAktuāliDalībniekiRīkotājiBildesAtbalstītāji
Trešdiena, 05.augusts
Gaviļnieki: Osvalds Arvils

Vai Tu jau sazinājies ar saviem jaunajiem draugiem?
Jā, jau aizsūtīju e-pastu/vēstuli (57%)
Jā, sazvanījāmies (21%)
Jā, nosūtīju kopīgās svētku bildes (22%)
Gaidām nākamos!
3299251
Karstākās ziņas Suvenīri Medijiem Biežāk uzdotie jautājumi

 

Svētkos katru dienu vairāki pasākumi

Anita Kalmane,
"Izglītība un Kultūra"

IX Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku laikā būs iespējams vērot arī citus vēl nepieminētus pasākumus - Vizuālās mākslas izstādi - konkursu, Tautas mūzikas kolektīvu koncertu, Bērnu un jauniešu simfoniskās mūzikas koncertu, kā arī radošo Mākslu dienu "Lielā sietuve".

Vizuālās mākslas izstāde - konkurss "Dažādā pasaule" būs apskatāma visu svētku laiku no 29. jūnija līdz 3. jūlijam Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā. Vērienīgajā vizuālās mākslas projektā tās apmeklētāji varēs ieraudzīt ap 750 dažādus zīmējumus, gleznojumus un grafikas tehnikās veidotus darbus. Tie atklās bērnu - Latvijas izglītības iestāžu vizuālās mākslas pulciņu audzēkņu - redzējumu par Dziesmu un deju svētkiem. "Vizuālā māksla ir interešu izglītības programmas realizēšanas iespējas, kas izpaužas bērnu un jauniešu izglītošanā sekojošos mākslas veidos: grafika, glezniecība, tēlniecība, vides māksla, instalācija, datorgrafika, tekstilmāksla, ādas mākslinieciskā apstrāde, keramika u. c. Šoreiz tiek realizētas iespējas eksponēt glezniecību un grafikas," skaidro Dagnija Ramane, izstādes projekta vadītāja. Viņa atklāj, ka izstādē tika aicināti piedalīties interešu izglītības, vispārējās izglītības un speciālo izglītības iestāžu vizuālās (gleznošanas, zīmēšanas un grafikas) mākslas pulciņu audzēkņi, kuri tika iedalīti četrās vecuma grupās: sākumskolas grupa, pamatskolas grupa, vidusskolas vecuma grupa un speciālo izglītības iestāžu audzēkņu grupa. Interesanti, ka tikai 28. jūnijā, vienu dienu pirms izstādes atklāšanas, žūrija beigs izvērtēt iesniegtos darbus un tiks noteikti izstādes laureāti. D. Ramane stāsta, ka bērni darbus veido, ņemot vērā svētku koncepciju - mezglu iesiešanu vai sasiešanu. "Šoreiz mākslas projekta ietvaros mēs centāmies sasiet draudzības saites ar kaimiņos esošajām Eiropas tautām, pētot viņu dziesmu, deju, svētku un kultūras tradīcijas, tās atspoguļojot vizuālās mākslas darbos un veidojot šo izstādi. Tagad audzēkņi vairāk izprot šo Eiropas tautu tradīcijas kontekstā ar mūsu dziesmu, deju, mākslas un kultūras tradīcijām," D. Ramane teic. Projekta vadītāja cer, ka izstādes apmeklētāji pievērsīs uzmanību ne tikai izstādes darbiem, bet arī interesantajam telpu interjeram.

Savukārt Rīgas Latviešu biedrības namā 30. jūnijā skanēs Tautas mūzikas kolektīvu koncerts, kurā piedalīsies koklētāju ansambļi, lauku kapelas, vokālās grupas, tautas mūzikas orķestris un citu veidu tautas mūzikas ansambļi un solisti - vokālisti. Gunārs Jākobsons, koncerta projekta vadītājs, atklāj, ka koncerts norisinās divās daļās kopumā apmēram nedaudz vairāk kā divas stundas. 150 dalībnieki (14 kolektīvi un četri solisti), kuri tur uzstāsies, tikuši atlasīti jau pirms gada muzikālajā mazo mūzikas kolektīvu konkursā "DO-RE-MI". Konkursa ietvaros tikusi izveidota speciāla tautas mūzikas kolektīvu grupa, lai atlasītu potenciālos dalībniekus tieši Tautas mūzikas kolektīvu koncertam. G. Jākobsons skaidro, ka koncerts sastāv no divām daļām. Pirmajā daļā katrs kolektīvs un solists uzstāsies ar pašu izvēlētu vienu tautas mūzikas skaņdarbu, kurus koncerta režisore Maija Vilka ir sakārtojusi noteiktā secībā. Otrajā koncerta daļā varēs dzirdēt oriģinālmūziku ar tautisku ievirzi, kuru atskaņos apvienotais koklētāju ansamblis, apvienotais tautas instrumentu orķestris, vokālā grupa "Solare" no bērnu un jaunieša centra "Altona" un visi koncerta dalībnieki kopā. Apvienotais koklētāju ansamblis spēlēs trīs skaņdarbus, bet apvienotais tautas instrumentu orķestris - trīs fragmentus no Riharda Dubras svītas "Kaķīša dzirnaviņas". Koncerta noslēgumā skanēs speciāli šim koncertam uzrakstīta komponista Imanta Mežaraupa jauna kantāte - rapsodija "Nu ir laiks Rīgā braukt". "Komponists I. Mežaraups ir ievērojams ar to, ka lielu daļu savas dzīves ir dzīvojis Amerikas Savienotajās Valstīs," piebilst G. Jākobsons.

Pirmo reizi tieši Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkos varēs dzirdēt Bērnu simfonisko orķestri, ko būs iespējams noklausīties tajā pašā dienā 30. jūnijā Lielajā Ģildē Bērnu un jauniešu simfoniskās mūzikas koncerta ietvaros. Koncerta projekta vadītājs Egils Šķetris skaidro, ka koncertā uzstāsies mūziķi no Vidzemes bērnu simfoniskā orķestra un Rīgas 6. vidusskolas bērnu simfoniskā orķestra. Paredzēts, ka koncertā atskaņos gan latviešu klasiķu E. Dārziņa un E. Melngaiļa darbus, gan arī V. A. Mocerta un L. Bēthovena klasisko mūziku. "Koncerta programma ir nopietna. Tā ir veidota, lai parādītu, ka mūsu bērni patiešām ir talantīgi un spēj atskaņot nopietnu mūziku labā kvalitātē," saka E. Šķetris. Viņš arī piebilst, ka orķestros jauniešiem ir iespēja sevi izpaust muzikāli un izjust kopā spēlēšanas prieku. Par solistiem var kļūt tikai paši talantīgākie bērni, toties par citiem labiem mūziķiem - orķestrī. Jāpiebilst, ka Vidzemes bērnu simfoniskais orķestris uzstāsies arī Bērnu simfoniskā orķestra koncertā otrajā jūlijā Doma laukumā. E. Šķetris skaidro, ka orķestris ir izveidots no Vidzemes mūzikas skolu audzēkņiem, to vada Artis Kumsārs no Madonas mūzikas skolas un Andris Riekstiņš no Cēsu mūzikas skolas, bet simfoniskajam orķestrim palīdzēs arī 25 pūšamo instrumentu spēlētāji no Rīgas 6. vidusskolas (vadītājs ir Haralds Bārzdiņš). Arī otrs simfoniskais orķestris - Rīgas 6. vidusskolas bērnu simfoniskais orķestris - būs dzirdams vēl vienā pasākumā, proti, Svētku noslēguma koncertā trešajā jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē, kur atskaņos dziesmu pavadījumus. Mežaparkā viņiem palīdzēs spēlēt arī Rīgas pilsētas un Rīgas rajona mūzikas skolu audzēkņi, tāpēc E. Šķetris uzsver, ka simfoniskos orķestrus būs iespējams klausīties trīs dažādos pasākumos.

Interesanta noteikti būs arī radošā Mākslu diena "Lielā sietuve", kura visas otrā jūlija dienas garumā pulcēs dalībniekus un skatītājus Doma laukumā. Tās režisore ir Līga Balode. "Sestdienas rīts Tirgus laukumā pie baznīcas "sasien" kopā garīgo un laicīgo pasauli un pulcē vienkopus visu paaudžu un kārtu ļaudis. Trīs mūzikas - Mūzika, Māksla un Teātris - ir satikušās, lai "tirgotos" ar savu veikumu, par samaksu prasot smaidus, aplausus, gaviles un līdzi dziedāšanu, dejošanu, spēlēšanos, zīmēšanu un "zīmēšanos". Par naudu mūzu veikums nav nopērkams," tēlaini stāsta pasākuma organizētāji. Četrās norises vietās apvienosies Teātra un Amatu dienu dalībnieku sniegumi, bērnu simfoniskā orķestra koncerts un pūtēju orķestra koncerts. Viss sāksies jau pirmajā norisē - Rīta atmošanās, kad tiks atklātas Mākslas norises. Piecos namiņos Rīga, Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale varēs priecēt savas acis izstādēs, tērpu skatēs un radošajās darbnīcās.

Rīta atmošanās laikā tiks atklāts Teātra tirgus, kur notiks dažādas izrādes un sacentīsies teātra sporta komandas. Profesionālo izglītības iestāžu jaunieši, kuriem sirdij tuvs ir teātris, kopā ar skolu teātriem, leļļu teātriem un teātra sporta komandām rādīs lugu iestudējumus un improvizācijas par pasaku tēmām. Projekta vadītājs Kārlis Lišmanis atklāj, ka pirmo reizi skanēs Andra Riekstiņa "Senās Rīgas dejas", būs arī gan pašmāju, gan viesu defilē priekšnesumi. Otrajā cēlienā - Pusdienu darbīgums - "Senās Rīgas dejas" (galjards, gatove, menuets, burē un žīga) aizvedīs Rīgas senatnē, bet 21. gadsimta meldiņi (piemēram, "Tu saviļņoji mani") Bērnu simfoniskā orķestra izpildījumā pārsteigs vēl nedzirdētā skanējumā. Dziedātāji apvienosies labāko koru koncertā, kur skanēs populāras melodijas, kas būs speciāli aranžētas svētkiem, bet pavadījumu atskaņos instrumentālā grupa un solisti. Vakara priekos trešajā cēlienā būs Pūtēju orķestru koncerts sešās daļās, kur uzstāsies 1500 dalībnieki gan no Latvijas, gan arī no ārzemēm. Piedalīsies arī madžoretes ar defilē priekšnesumiem, deju grupas un solisti - vokālisti. Katra Latvijas novada orķestru uzstāšanos ievadīs attiecīgā novada raksturojoša teātra etīde, bet pirms koporķestra uzstāšanās tiks apbalvoti finālskates laureāti. Skatītāji savukārt varēs piedalīties pasaku sacerēšanā, bet dienas beigās klausīties komponista Valda Zilvera veidoto Teātra mūzikas koncertu, piedaloties Raimondam Paulam, dažādiem teātru aktieriem un visu svētku dalībniekiem. Ceturtajā cēlienā - Nakts sapņos - šajā koncertā kopā ar pazīstamiem Latvijas profesionālo teātru aktieriem un profesionālu pavadošo instrumentālo grupu par dzīvi kā teātri "sapņos" arī 400 jauniešu koru dalībnieki un bērnu teātru aktieri, sapņos paceļoties pāri ikdienai. Pusnaktī būs visu Latvijas novadu "sasiešanās" ar redzamām un neredzamām saitēm, kā arī domu "piesiešana" un papīra salūts. Paralēli tam visu dienu Doma laukumā tiks rādītas arī lietišķās mākslas demonstrējumu programmas, piedaloties 300 dalībniekiem no visiem pieciem (Rīga, Vidzeme, Latgale, Zemgale un Kurzeme) Latvijas novadiem. "Uz piecām Doma laukumā izveidotajām skatuvēm tiks rādītas lietišķās mākslas demonstrējumu programmas. Tāpat kā izstādē Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, tēma ir mūsu kaimiņu - Eiropas tautu dziesmu, deju, svētku un kultūras tradīcijas, tikai šoreiz tās tiek skatītas, pētītas un demonstrētas caur lietišķās mākslas darinājumiem," atklāj D. Ramane. Paralēli mākslas darbnīciņās katrs interesents varēs piedalīties mākslas darinājumu veidošanas procesos un tos izstādīt improvizētās izstādēs pie katram novadam atvēlētās skatuves.

Katru dienu jau no 27. jūnija līdz 3. jūlijam IX Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku laikā notiks vairāki pasākumi, tāpēc skatītājiem patiešām nebūs viegli izvēlēties, kam veltīt savu uzmanību. Skaidrs ir viens - to laikā katrs varēs atrast sev ko interesantu un saistošu!

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts jaunatnes iniciatīvu centru obligāta
Copyright © Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki / Izstrādāts LATNET 2005-02-28
Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Strūgu iela 4, Rīga, LV – 1003
Tālrunis 7228987, fakss 7226535