Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Nāc gavilēt! Nāc gavilēt!
Nāc gavilēt!
LVEN
SvētkiAktuāliDalībniekiRīkotājiBildesAtbalstītāji
Trešdiena, 05.augusts
Gaviļnieki: Osvalds Arvils

Vai Tu jau sazinājies ar saviem jaunajiem draugiem?
Jā, jau aizsūtīju e-pastu/vēstuli (57%)
Jā, sazvanījāmies (21%)
Jā, nosūtīju kopīgās svētku bildes (22%)
Gaidām nākamos!
3299168
Karstākās ziņas Suvenīri Medijiem Biežāk uzdotie jautājumi

 

Svētku laikā Doma laukums būs pārpildīts

Anita Kalmane,
"Izglītība un Kultūra"

IX Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētkos padomāts ir arī par profesionālās izglītības iestāžu jauniešu piedalīšanās prieku, jo tieši viņiem ir veltītas 1. jūlija svētki Doma laukumā. Latvijā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārziņā vien šobrīd ir 85 profesionālās izglītības iestādes, un arī to audzēkņi vēlas izjust svētku prieku. Sevi pierādīt viņiem būs iespējams Amatu dienā, kas notiks 1. jūlijā.

Jau kopš marta vidus Amatu dienas skates, kas nosauktas par "Amatnieku svētkiem 2005", notiek visā Latvijā, katrā rajonā tās izvēršot ne tikai par ceļazīmi uz lielajiem svētkiem Rīgā, bet arī par mazākiem sava novada svētkiem un kopā sanākšanas prieku. Jūlijā arī tiks apbalvots labākais novadu svētku pasākums, piešķirot tam galveno nomināciju "Amatnieku svētki 2005", tāpēc censties patiešām ir vērts. Vēl gan nav precīzi zināms, kuru profesionālo izglītības iestāžu jaunieši būs izturējuši projekta atlases skates, jo to kopējie rezultāti būs zināmi tikai 2. maijā. Tad visu maiju un jūniju notiks finālskates - kopmēģinājumi novados, piedaloties koriem, tautas deju kolektīviem, kā arī meistarstiķu, modes šovu un žūrijas nozīmētiem citu Amatu dienas Doma laukumā potenciālajiem dalībniekiem, lai noteiktu visus svētku dalībniekus.

Viens no Amatu dienas mērķiem ir attīstīt profesionālās izglītības iestāžu jauniešos mākslinieciskās spējas dažādos mākslas žanros, zināšanas un vēlmi līdzdarboties latviešu Dziesmu svētku pasākumos. "Profesionālo izglītības iestāžu mācību procesa īpašā iezīme ir ilgstošas mācību prakses dažādos uzņēmumos, tāpēc jauniešiem ne vienmēr un ne visur ir iespēja pilnībā apgūt svētku repertuāru un piedalīties svētku galvenajās norisēs, toties daudzi jaunieši iepazīst un apgūst senos amatus un mūsdienu profesijas," stāsta Amatu dienas projekta vadītāja Dzintra Zelcere. 1. jūlijā Doma laukumu pārpludinās tieši profesionālo izglītības iestāžu studenti, demonstrējot savas prasmes dziedāt, dejot, spēlēt un veikt senus amatus ar devīzi "Amats ir pamats". Jāpiebilst, ka svētkos piedalīsies tikai tie attiecīgo iestāžu jaunieši, kuri nepiedalīsies citās svētku dalībnieku sagatavošanās programmās (piemēram, svētku noslēguma koncertā vai deju lielkoncertā "Ritums").

"Četrus gadus es esmu mācījies mūzikas skolā. Arī mans tētis, vectēvs un vecvectēvs ir bijuši saistīti ar mūziku. Man pašam patīk dziedāt, jo tā ir kā atpūta pēc smagas dienas," teic Kārlis Berlands, kurš kopā ar Rīgas Tehniskās koledžas kamerkori cer dziedāt Amatu dienās. Puisis ir gandrīz pilnīgi pārliecināts par to, ka skates izturēs un svētkos piedalīsies. Ja tā, šie būs viņa pirmie Dziesmu un deju svētki, jo agrāk viņš nav tajos piedalījies. Svētkos cerot uz patīkamu atpūtu, prieku un jautrību, viņš citiem novēl noteikti dziedāt un dejot, jo tas saistoties ar patīkamu atpūtu un jaukiem cilvēkiem.

D. Zelcere atklāj, ka padomāts ir par visiem šo iestāžu audzēkņiem. No paša rīta Doma laukumā būs iespējams vērot un vērtēt jauniešu amatniecības izstrādājumu izstādes, bet jau dienas vidū sāksies akcija "Varu, protu, daru". Tās laikā folkloras draugi prezentēs amatus, kurus ir veidojuši, balstoties uz sava pagasta vietējo amata tradīciju izpēti un radošu pielietojumu. Rotaļu un deju programmā viņi iesaistīs arī skatītājus - bērnus un ģimenes. Pēcpusdienā uz piecām skatuvēm vienlaikus notiks amatu mācekļu "Meistarstiķis 2005". Tur varēs vērot amatu vēsturē vai šodienā atrastos faktus, notikumus, rituālus un spēles, kas tiks izrādīti atraktīvā darbībā un saspēlē ar skatītājiem. Vakarpusē paredzēts dziedošo, dejojošo un muzicējošo amatnieku lielkoncerts un pēc tā - sadancošanās. D. Zelcere stāsta, ka sadancošanās laikā ikviens varēs izlocīt savas kājas no etnodejām līdz mūsdienu deju ritmiem, dejojot kopā ar dažādām deju grupām. Interesanti, ka, atbilstoši sadancošanās ritmiem, būs iespēja vērot arī "Vienreizēji tērpto amatnieku 2005" tērpu kolekciju demonstrējumus - jauno šuvēju un modelētāju veidoto tērpu parādes, skroderiem demonstrējot pašu veidotos tērpus. Jautrības un izdomas netrūks!

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts jaunatnes iniciatīvu centru obligāta
Copyright © Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki / Izstrādāts LATNET 2005-02-28
Valsts jaunatnes iniciatīvu centrs, IX Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki
Strūgu iela 4, Rīga, LV – 1003
Tālrunis 7228987, fakss 7226535